ПРАВОЗНАВСТВО

ІI етап Всеукраїнської олімпіади з правознавства                   11 клас

І. Тести. Відповідаючи на тестові завдання укажіть правильний варіант відповіді. 
            Одна правильна  відповідь – 1 бал. Усього – 15 балів.
1. До якого поняття належить визначення: «верховенство державної влади всередині країни та її зовнішня незалежність» ? а) правосуб'єктність; б) суверенітет; в) компетенція; г) апарат примусу.
2. За яким критерієм функції держави поділяються на внутрішні та зовнішні? а) за видом державної влади; б) за сферою діяльності; в) за строком дії; г) за соціальним значенням.
3. Елемент форми держави, що відображає спосіб організації державної влади називається: а) форма правління; б) форма державного устрою; в) форма державно-правового режиму; г) механізм держави.
4. Визначте ознаку права, зміст якої зафіксовано у твердженні: «за допомогою норм права регламентується невизначена кількість відносин, норми права поширюються на багато однотипних випадків, не вичерпуючи свою дію». а) системний характер; б) загальний характер; в) формальна визначеність; г) загальнообов'язковість.
5. На які різновиди розподіляються функції права? а) постійні та тимчасові; б) оптимальні та неоптимальні; в) основні та додаткові; г) загальносоціальні та спеціальноюридичні.
6. Який із принципів передбачає чітку субординацію діючих у країні нормативно-правових актів та відповідність законам всіх інших правових актів? а) єдність законності; б) верховенство закону; в) загальність законності; г) невідворотність покарання за вчинене правопорушення.
7. Який вид юридичної відповідальності в деяких випадках передбачає можливість накладення стягнень на юридичну особу? а) кримінальна; б) дисциплінарна; в) цивільно-правова; г) матеріальна.
8. Конституція України набула чинності: а) з моменту офіційного оприлюднення; б) з моменту голосування 2/3 депутатів від конституційного складу Верховної Ради України;  в) з дня її прийняття;  г) з моменту підписання Президентом України.
9. Вкажіть строк повноважень Голови Конституційного Суду України. а) 3 роки;  б) 4 роки;
в) 5 років; г) 9 років.
10. Назвіть види житлового фонду: а) державний, комунальний, приватний житловий фонд і фонд із змі­шаною формою власності, житловий фонд іноземних держав; б) колгоспний житловий фонд, державний, приватний, комунальний; в) державний, житловий фонд профспілок України; г) державний, громадський, фонд житлово-будівельних кооперативів, індивідуальний.
11. Визначте строк, після закінчення якого за загальним правилом реєструється шлюб осіб, які подали заяву. а) 15 днів від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу;  б) один місяць від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу; в) два місяці від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу; г) три місяці від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.
12. На праві спільної сумісної власності подружжю може належати: а) майно, набуте у шлюбі за договором дарування; б) майно, набуте під час спільного шлюбного життя; в) майно, набуте у порядку спадкування; г) майно, набуте у шлюбі, але за кошти, здобуті до укладання шлюбу.
13. Який вид трудового договору щодо його строку не передбачений трудовим законодавством України. а) трудовий договір на період дії надзвичайного стану; б) трудовий договір на строк виконання певної роботи; в) трудовий договір на невизначений строк; г) трудовий договір на визначений строк.
14. Який максимальний строк випробування за загальним правилом для працівників згідно з чинним трудовим законодавством України? а) 1 місяць;  б) 2 місяці;  в) 3 місяці;  г) 6 місяців.
15. Державне управління у сфері охорони, використання та відтворення рослинного світу здійснюється: а) Верховною Радою України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; б) Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими централь­ними органами виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища та іншими уповноваженими органами; в) Президентом України та Верховною Радою Автономної Республіки Крим; г) Президентом України та Радою міністрів Автономної Республіки Крим.

ІІ. Дайте стислі відповіді на запитання.
            Одна правильна і повна  відповідь – 2 бали. Усього – 20 балів.
1. Чому неосудна особа не обо­в'язково є недієздатною?
2. Чому злочинну самовпев­неність іноді називають змішаною формою вини?
3. Право спільної сумісної власності на майно подружжя на­лежить до абсолютних сімейних правовідносин з ознаками віднос­них. Чому?
4. Чому позбавлення спеціаль­ного права вважається особисто-майновим стягненням?

5. Чому представництво рай­онними й обласними радами спільних інтересів територіальних громад пов'язане з деякими юри­дичними проблемами?
6. Прийнято вважати, що ма­теріальна відповідальність на відміну від дисциплінарної має под­війний характер. Чому?
7. Прийнято вважати, що тру­дова дисципліна має подвійний ха­рактер. Чому?
8. Відповідно до Закону Украї­ни «Про оплату праці» розрізняють основну і додаткову заробітну пла­ту та інші заохочувальні й компен­саційні виплати. Такий поділ на 3 частини до певної міри суперечить природі заробітної плати. Чому?
9. Чому добровільне повернен­ня украдених речей особою, яка їх викрала, не може вважатися добро­вільною відмовою від доведення злочину до кінця?
10. Вчинення злочину щодо ма­лолітнього є обставиною, що обтя­жує покарання, але вбивство маті­р'ю своєї новонародженої дитини вважається умисним вбивством з привілейованим складом. Чому?

ІІІ. Порівняйте поняття «прямі вибори» - «непрямі вибори».
Кількість балів - 10.

ІV. Розв’яжіть правові ситуації.
Кожна ситуація оцінюється у 10 балів. Усього - 20 балів.

1. Визначте, у якій із нижче запропонованих ситуацій, має місце укладення фіктивного шлюбу, а в яких «шлюбу за розрахунком». Свою відповідь поясніть і з’ясуйте, чим різняться ці два шлюби.
Ситуація А. Лікар Андрій, знаючи про те, що його пацієнтка є смертельно хворою (вона про це не знала) запропонував їй укласти шлюб, сподіваючись таким чином успадкувати її майно.
Ситуація Б. Молода актриса Зоряна вирішила укласти шлюб з відомим режисером, який би забезпечив їй творче зростання.
Ситуація В. Аспірантка Степанида уклала шлюб із молодим професором, передбачаючи спрощений захист дисертації.
Ситуація Г. Дівчина із небагатої сім’ї уклала шлюб із заможним бізнесменом, що дало б їй можливість залишити роботу.
Ситуація Д. 20-ти річний Олексій одружився із 25-ти річною Галиною, матір’ю – одиначкою чотирьох малолітніх дітей, і усиновив їх з метою ухилення від строкової служби у Збройних Силах України.

2. 25 серпня 2014 р. слюсар Борис подав заяву про розірвання трудового договору з 8 вересня 2014 р. Роботодавець погодився звільнити Бориса з 1 вересня. Останній не заперечував. Однак, у зв’язку з певними обставинами 29 серпня Борис передумав розривати трудовий договір із роботодавцем і звернувся до роботодавця із письмовою заявою, у якій відкликав свою попередню заяву. У відповідь роботодавець заявив йому, що оскільки він дозволив Борису розірвати трудовий договір із підприємством до закінчення строку попередження,  то, це означає, що трудовий договір припиняється за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП). Анулювання такої домовленості може мати місце лише за взаємної згоди про це роботодавця і працівника. Оскільки цього не сталося, 1 вересня 2014 р. трудовий договір було розірвано з Борисом за п.1 ст. 36 КЗпП. Дайте юридичний аналіз ситуації.

V. Складіть юридичну задачу (умови задачі та правильну відповідь) на тему спадку­вання за правом представлення.
Кількість балів - 15.



ЗА ПРАВИЛЬНЕ Й ПОВНЕ ВИКОНАННЯ УСІХ ЗАВДАНЬ – 80 БАЛІВ.

КЛЮЧІ ДО ВІДПОВІДЕЙ:



І. 1. б) суверенітет;
2. б) за сферою діяльності;
3. а) форма правління;
4. б) загальний характер;
5. г) загальносоціальні та спеціальноюридичні.
6. б) верховенство закону;
7. в) цивільно-правова;
8. в) з дня її прийняття;
9. а) 3 роки;
10. г) державний, громадський, фонд житлово-будівельних кооперативів, індивідуальний.
11. б) один місяць від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу;
12. б) майно, набуте під час спільного шлюбного життя;
13. а) трудовий договір на період дії надзвичайного стану;
14. в) 3 місяці;
15. б) Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими централь­ними органами виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища та іншими уповноваженими органами.

ІІ. 1. Тому що неосудність — це стан особи в мо­мент скоєння протиправного діяння, а недієздатність — це постійний стан особи, якщо за рішенням суду вона була визнана недієздатною.
2. Тому що в цьому ви­падку має місце умисел щодо дій і необережність щодо наслідків.
3. Тому що абсолютний характер тут поширюється на інших осіб, які зобов'язані утримуватися від порушень права власності под­ружжя на майно, а відносний — сто­совно кожного з членів подружжя.
4. Тому що воно впливає на особистість пра­вопорушника через його майнові інтереси.
5. Тому що в законодавстві відсутній перелік цих інтересів.
6. Тому що суб'єктами матеріальної відповідальності можуть бути не тільки працівник, а й роботодавець.
7. Тому що існують взаємні зобов'язання двох сторін трудового договору: обов'язок ро­ботодавця створювати працівнику умови праці, необхідні для ефектив­ного виконання трудової функції, і обов'язок працівника неухильно дотримуватися правил поведінки, встановлених законодавчими актами, локальними нормами та угодою сторін.
8. Тому що розглядаючи зарплату як винагороду за виконання працівни­ком трудової функції, до зарплати не повинні включатися одноразові та компенсаційні виплати. Наприк­лад, оплата простою не з вини пра­цівника аж ніяк не може вважатися винагородою за виконання трудової функції, оскільки ця функція під час простою не виконується.
9. Тому що добровільною відмовою від доведення злочину до кінця є остаточне при­пинення особою за своєю волею го­тування до злочину або замаху на злочин, якщо при цьому вона усві­домлювала можливість доведення злочину до кінця. Наразі є діяння, яке здійснюється уже після закін­чення злочину. Повернення викра­дених речей є тільки відшкодуван­ням збитків, завданих злочинцем. Але ця обставина є такою, що по­м'якшує покарання.
10. Тому що під час пологів або одразу після них має місце особливий пси­хічний і фізичний стан жінки, який послаблює її спроможність керува­ти своїми діями.


ІV. 1. У першій і п’ятій ситуаціях має місце укладення фіктивного шлюбу, а у 2, 3 і 4 - ,,шлюбу за розрахунком’’ . Це пояснюється тим, що у 1 і 5 ситуаціях має місце укладення шлюбу без мети створення сім’ї, хоча наявні корисливі мотиви так само, як і у ,,шлюбах за розрахунком”. Однак останні шлюби мають на меті створення сім’ї. Тому фіктивні шлюби визнаються судом недійсними, а ,,шлюби за розрахунком” такими визнані бути не можуть.
2. Сама собою згода роботодавця задовольнити прохання працівника про розірвання трудового договору до закінчення строку попередження не означає, що трудовий договір має бути припинено за п.1 ст. 36 КЗпП, якщо не було домовленості сторін спеціально про цю підставу припинення трудового договору. Як видно з умов задачі, такої домовленості не було. Тому щодо розірвання трудового договору у  даному випадку застосовуються правила ст.. 38 КЗпП (розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника). Оскільки до закінчення не тільки строку попередження, а ще до  настання дня, коли власник мав видати наказ про звільнення Бориса, останній відкликав свою заяву, роботодавець не мав права звільняти працівника. Тому звільнення є незаконним і Борис вправі звернутися з позовом до суду про поновлення на роботі.

V. Особливість спадкування за законом — так зване спадку­вання за правом представлення.
За цим правом:
внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби во­ни були живими на час відкриття спадщини;
прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були жи­вими на час відкриття спадщини;
племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спад­щини;
двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спад­щини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядь­кові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спад­щини;
Усі спадкоємці черги, допущеної до спадкування, за законом мають рівні частки у спадщині. Виняток становить спадкування за правом представлення. Якщо таке спадкування здійснюється кількома особами, частка їхнього по­мерлого родича ділиться між ними порівну.



Немає коментарів:

Дописати коментар